Większość z nas kojarzy filmy, na których przestępcy czy niewinni ludzie byli podłączani do specjalnych urządzeń, które pozwalały na weryfikację, czy dana osoba mówiła prawdę. W wielu przypadkach sceny te nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak badania wariografem są w dalszym ciągu wykorzystywane. Oczywiście współczesne maszyny są znacznie bardziej dokładne i pozwalają na kontrolowanie wielu parametrów organizmu badanego, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników.
Poligraflolog przeprowadzający badania nie będzie pozyskiwał tajemnicy handlowej, służbowej (odnośnie poprzednich miejsc zatrudnienia). Nie będzie poruszał spraw dotyczących religii, wolności seksualnej oraz stosunku do innych ras. Badany będzie mógł odmówić odpowiedzi na pytania bez podania przyczyny. Aby przystąpić do badań osoba zgłaszająca się dobrowolnie podpisuje zgodę na badania.
Skrining („screen” ang. – odsiew, badanie na lojalność personelu)
Najczęściej
informatyka śledcza wykorzystuje tzw. skrining. Jest to jeden z
rodzajów badania wariografem, stosowany w różnych firmach. Pozwala on
wykryć nieuczciwych kandydatów bądź pracowników w danym
przedsiębiorstwie. Dzięki temu pracodawca nie jest tak narażony na
straty materialne czy finansowe.
Wariograf jest urządzeniem rozbudowanym, dzięki czemu pozwala na sprawdzenie wiarygodności informacji i danych podawanych w różnego rodzaju ankietach, lojalności pracowników wobec pracodawcy, a także ich uczciwości, wielu oszustw i kłamstw, które uzyskują status przestępstwa, informacji na temat pracowników.
Należy pamiętać, aby osoba przystępująca do badania wariografem powinna być najedzona oraz wypoczęta.